Emanuel Goldberg

This is the translation. The original web-page (oryginalna strona): http://people.ischool.berkeley.edu/~buckland/goldberg.html

 Emanuel Goldberg, 1881-1970:
Pioneer Informacji Naukowej.

Emanuel Goldberg (Portret) urodził się w Moskwie w 1881 roku, chemik, wynalazca i przemysłowiec, który przyczynił się do niemal wszystkich aspektów technologii obrazowania w pierwszej połowie XX wieku: sensytometria fotograficznych, reprografii, standaryzowanych czułość filmu, kolor druk (efekt mory), fotografia lotnicza, extreme mikrofotografia (mikrokropek), optyka, konstrukcja aparatu (Contax), ważne, wczesne ręczne Kinamo film kamera, a wcześnie telewizyjnej  technologii. Doktoryzował się z  Wilhelm Ostwald w  instytucie w Lipsku w 1906 roku „sytuacja Goldberg” to zasada projektowania dla fotografii i utworów dźwiękowych filmów.
W 1933 roku, kiedy szef największej na świecie firmy, aparat Zeiss Ikon w Dreźnie, w Niemczech, został porwany przez Nazistów i zniknął w zapomnienie. W rzeczywistości, udał się najpierw do Paryża, a następnie do Tel Awiwu, gdzie założył warsztat precyzyjnych instrumentów, który stał się głównym Izraelska firma El-Op. (Zdjęcie: Goldberg w warsztacie, 1943). Zmarł w Tel Awiwie w 1970 roku.
W 1931 roku wykazano w Dreźnie, Londynie i Paryżu „maszyna”, która w połączeniu Statystyczny fotokomórki, obwody i mikrofilmy do wyszukiwarki, aby znaleźć i wyświetlić zapisane dokumenty. (opis). Jego artykuł na jej temat pojawia się pozostawać uncited przez pięćdziesiąt lat. Vannevar Bush próbował zbudować podobną maszynę w 1938-1940, nazywając ją Selector Mikrofilm szybka. Fantasy Busha na co taka maszyna może zrobić „As We May Think”, stał się sławny. Goldberg i jego urządzenie zostało zapomniane. (Artykuł na Goldberg, Bush i odzyskiwanie).
Goldberg mieszka w odległych światów podczas ekscytujących czasach: carskiej Rosji; Królestwo Saksonii; Republika Weimarska; Palestyna pod mandatem. Nie wspominają wiele, nawet dla swoich dzieci; zapisy swoich firm zostały zniszczone przez bombardowania (Drezno) oraz powodzi (Izrael); Jego pisma są często w niejasnych niemieckich publikacjach; spalił większość swoich papierów. Jego następcy (naziści i komuniści) nie honorować kapitalistów żydowskich. Niektóre wkłady w Izraelu nadal są sklasyfikowane.
Biografia: Emanuel Goldberg i jego maszyna wiedza: informacje, wynalazek, a siły polityczne, Michael Buckland. (Biblioteki Unlimited, 2006). Link.
Też: DodatkiKorekty i recenzje.
– Wydanie niemieckie prawo: Vom Mikrofilm zur Wissensmaschine: Emanuel Goldberg zwischen Medientechnik und Politik. Avinus Verlag, Berlin, 2010. ISBN 978-3-86938-015-5. Link. Recenzja książki.
Dla innych zasobów zobaczyć  Emanuel Goldberg, 1881-1970: Bibliografia.