Gitara klasyczna archiwów MIDI

This is the translation. The original web-page (oryginalna strona): https://www.classicalguitarmidi.com/about_midi.html

Definicja MIDI

MIDI oznacza Musical Instrument Digital Interface. Ale nie jest to namacalny przedmiot, rzecz, którą można mieć. MIDI to protokół komunikacyjny, który pozwala na wzajemne oddziaływanie elektronicznych instrumentów muzycznych.

Historia MIDI

MIDI powstały w 1980 roku przez firmy produkujące instrumenty elektroniczne np. syntezator muzyki) w celu standaryzacji wymiany informacji w czasie rzeczywistym pomiędzy instrumentami muzycznymi. Zamiast nagrywać fale dźwiękowe jak w formacie WAVE, takie informacje jak “środkowy klawisz C był po prostu mocno wciśnięty”, “klucz był właśnie wydana”…”zmiana na 12-tą barwę” są zakodowane.

Popularni i awangardowi artyści pragną “zlać” swoje nowe dźwięki, aby wspólnie zagrać dwa dźwięki, aby stworzyć “większy” dźwięk. Chociaż było to możliwe do pewnego stopnia w wielościeżkowym studio nagraniowym, nie można było zrealizować warstw na drodze. Kilku techników projektowania syntezatorów różnych producentów zebrało się następnie, by przedyskutować wspólny pomysł. Zanotowali kilka uwag, rozważając kilka opcji, i powrócili do swoich laboratoriów projektowych, aby stworzyć tę metodę komunikacji.

Pokazali swoje wyniki na pierwszym pokazie Producenci muzyki północnoamerykańskiej w Los Angeles w 1983 roku. Ta prosta demonstracja łączyła dwa syntezatory, nie produkowane przez tę samą firmę, z dwoma kablami. Przedstawiciel jednej firmy zagrał wtedy jeden z syntezatorów, a zdumiona publiczność usłyszała oba dźwięki. Następnie proces został odwrócony, aby zademonstrować dwukierunkowy charakter komunikacji. Inne warianty zostały zilustrowane, a reszta to historia muzyki.

Metoda MIDI

Podobnie jak dwa komputery komunikują się za pośrednictwem modemów, dwa syntezatory komunikują się za pośrednictwem MIDI. Informacje wymieniane między dwoma urządzeniami MIDI mają charakter muzyczny. Informacje MIDI mówią o syntezie tizer, w swoim najbardziej podstawowym trybie, kiedy rozpocząć i zatrzymać odtwarzanie określonej nuty. Inne udostępniane informacje bejmują
objętość i modulacja banknotu, jeżeli istnieje. Informacje MIDI mogą być również bardziej specyficzne dla sprzętu. To może powiedz syntezatorowi, aby zmieniał dźwięki, głośność, urządzenia modulujące, a nawet jak odbierać informacje. W bardziej zaawansowanych zastosowaniach informacja MIDI może również wskazywać punkty początkowe i końcowe piosenki lub pozycja metryczna w utworze. Nowsze aplikacje obejmują używanie interfejsu między komputerami i syntezatory do edycji i przechowywania informacji dźwiękowych dla syntezatora na komputerze.

Podstawą komunikacji MIDI jest bajt. Poprzez połączenie bajtów ogromną ilość informacji można przenieść. Każde polecenie MIDI ma określoną sekwencję bajtów. Pierwszy bajt to bajt stanu, który
mówi urządzeniu MIDI, jaką funkcję ma wykonać. Kodowany w bajcie statusowym jest kanał MIDI. Operacja MIDI na 16 różnych kanałach, ponumerowanych od 0 do 15. Tylko bajt statusu ma numer kanału MIDI ded. Zakłada się, że wszystkie pozostałe bajty znajdują się na kanale wskazywanym przez bajt stanu, dopóki nie zostanie odebrany inny bajt stanu.

Niektóre z funkcji wymienionych w bajcie statusu to: Note On, Note Off, System Exclusive (SysEx), Patch Zmień i tak dalej. Bajt statusu Note On informuje urządzenie MIDI, aby zaczął wydawać dźwięki. Dwa dodatkowe wymagane są bajty, bajt pitch, który informuje urządzenie MIDI, na którym nutę ma grać, oraz bajt prędkości, który mówi urządzeniu, jak głośno grać nutę.

Historia oprogramowania/sekwencera

Chociaż istniały takie rzeczy jak analogowe sekwencery, sekwenser tak naprawdę nie powstał samodzielnie, aż do wynalezienie MIDI. Sekwencer pozwala nagrywać, edytować i odtwarzać parametry muzycznego mance. Podstawową koncepcją jest fortepian gracza lub inny instrument Sekwencer nie rejestruje dźwięków w jakikolwiek sposób. Zamiast tego zapisuje dane MIDI. Podczas odtwarzania sekwencji odtwarzany jest moduł dźwiękowy notatki o tym samym czasie i dynamice, jakie dałeś im podczas nagrywania.

Po co nagrywać w ten sposób, zamiast używać taśmy? Redagowanie. Kiedy nagrywasz ścieżkę na taśmę analogową, jest mało ciebie może zrobić, aby to zmienić, inne niż wycinanie i wklejanie sekcji taśmy. Dzięki wydajności MIDI możesz zmienić w dowolny sposób, po fakcie. Możesz: zmienić dźwięk z instrumentu na inny; przetransponować  boisko bez zmiany prędkości; zmieniać tempo bez zmiany wysokości; popraw nieprawidłowe błędne notatki; dodaj lub modyfikuj dynamikę. Wszystkie zdarzenia MIDI można zmienić tak, jak lubisz.

Istnieją dwa rodzaje sekwencerów, sprzętu i oprogramowania. Sekwencer sprzętu to zazwyczaj małe czarne skrzynki dedykowany do zadań sekwencjonowania. Zaletami tych skrzyń są przenośne i sprawne technicznie, oraz tańsze niż zakup systemu komputerowego. Sekwencjonerzy oprogramowania to oczywiście programy, za które można kupić Twój komputer. Monitory komputerowe mogą wyświetlać większą ilość informacji niż małe diody LED lub wyświetlacze LCD są wspólne dla sekwencerów sprzętowych. Dzięki temu edycja jest szybsza i łatwiejsza. Niektóre inne zalety obejmują więcej
pamięć, większa elastyczność, dostosowywanie do własnego stylu i możliwości drukowania. Zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie Sekwencerów ware wszystkich rodzajów są podobne w celu, pojęć i funkcji.

Komputerowe sekwencjonowanie

Komputerowe programy do sekwencjonowania oprogramowania mają wiele zalet. Ale jest kilka wad. Ruchliwość to jedna. Jeśli nie masz już własnego komputera, koszt może być inny. Jeśli nie znasz się na komputerze, nie to bardziej stroma krzywa uczenia się. Ale korzyści są znaczne. Może być o wiele więcej informacji na temat ekran, dzięki czemu edycja jest szybsza i łatwiejsza. Większa elastyczność i kontrola wielu funkcji, w tym plików zarządzanie, spraw, aby ten rodzaj sekwencjonowania był preferowaną metodą. Niemniej jednak, sekwencjonowanie partytury muzycznej to bardzo długa praca, wszystko musi być wpisane, nuta po notatce, zmiany tempa, głośności itp.

Przesyłanie plików do internetu

Rola dostawcy usług internetowych (ISP)

Przesyłanie plików MIDI do Internetu nie jest trudne, ale niektóre zasady muszą zostać usunięte. System MIDI stało się na tyle powszechne, że wszyscy dostawcy usług internetowych powinni go obsługiwać. Jednak każdy dostawca usług internetowych ma własne ustawienia i wysyła je pliki MIDI webmastera według niektórych rozszerzeń jako “audio/midi”, audio/x-midi, audio/x-mid itp. W zależności od zastosowanego rozszerzenia mogą wystąpić pewne problemy. Według Charlesa Belova 90% problemów Pliki MIDI (nie odtwarzane w Netscape lub Explorer) okazują się wadliwym typem rozszerzenia określanym przez ISP. Miałem ten problem, gdy moi goście używający Netscape nie mogli słuchać moich plików MIDI.

Dostawca usług internetowych powinien używać ustawień “audio/midi” lub “audio/x-midi” dla rozszerzenia “*.MID”, żadnych innych.

Każde inne ustawienie oprócz “audio/midi” i “audio/x-midi” jest niestandardowe i spowoduje, że ktoś (webmaster lub internauta) stanie się problemem. Niektórzy słuchacze mogą zostać wyłączeni.

Nazewnictwo twoich plików midi

To jest inne główne źródło błędu. Podczas nazywania plików nie umieszczaj spacji w nazwach plików. W przeciwnym razie może powodować problemy z rozpoznawaniem przez przeglądarki. Sugeruje się raczej poprowadzenie słów razem lub wstawienie podkreśleń w miejsce spacji.

Copyright François Faucher 1998-2018