Neuron

This is the translation. The original web-page (oryginalna strona): http://webspace.ship.edu/cgboer/theneuron.html

Dr C. George Boeree

Neurony

Oczywiste jest, że większość tego, co uważamy za nasze życie umysłowe obejmuje działania układu nerwowego, zwłaszcza mózgu. Ten układ nerwowy składa się z miliardów komórek, najbardziej istotnych będących komórek nerwowych i komórek nerwowych.Tam są szacowane na aż 100 miliardów neuronów w naszym układzie nerwowym!
neuronów rdzenia kręgowego

Typowy neuron posiada wszystkie elementy, które każda komórka będzie mieć, a kilka wyspecjalizowanych struktur, które odróżniają go. Główna część komórki jest nazywana soma lub korpus ogniwa. Zawiera on rdzeń, który z kolei zawiera materiał genetyczny w postaci chromosomów.

Neurony posiadają dużą liczbę rozszerzeń zwanych dendryty. Często wyglądają likes oddziałów lub kolce rozciągające się od ciała komórki. Jest to przede wszystkim powierzchnie dendrytów, które otrzymują wiadomości chemiczne od innych neuronów.

Jedna rozbudowa różni się od wszystkich innych, a nazywa się aksonu. Chociaż w niektórych neuronów, trudno jest odróżnić od dendrytów, w innych jest łatwo odróżnić od jego długości. Celem aksonu jest przekazywanie sygnału elektrochemicznego innych neuronów, a czasami na znaczną odległość. W neuronach, które tworzą nerwy uruchomione z rdzenia kręgowego na palcach, aksony mogą być tak długo, jak trzy nogi!

Dłuższe aksony są zazwyczaj pokryte osłonki mielinowej, szeregu komórek tłuszczowych, które są owinięte wokół aksonu wiele razy. Sprawiają one, że wygląd aksonu jak naszyjnik z koralików wędlin. Służą one podobną funkcję jak izolacji wokół przewodu elektrycznego.

Na samym końcu aksonu jest akson kończąc, który przechodzi przez różne nazwy, takie jak Bouton, synaptycznej pokrętła, stóp aksonu, i tak dalej (nie wiem dlaczego nikt nie osiadł na konsekwentnym terminu!). To jest, że sygnał elektrochemiczny, który przebył długości aksonu przekształca Związek chemiczny, który przemieszcza się do następnego neuronu.

zakończeń aksonów

Między zakończeniem aksonu i dendrytów następnego neuronu jest bardzo mała szczelina zwana synapsy (lub synaptycznej szczeliny, albo szczeliny synaptycznej), które omówimy w trochę. Dla każdego neuronu, istnieją między 1000 a 10000 synaps.

Potencjał czynnościowy

Gdy substancje chemiczne w kontakt z powierzchnią neuronu, zmieniają równowagę jonów (naładowane elektrycznie węgla) pomiędzy wnętrzem i na zewnątrz błony komórkowej. Gdy zmiana ta osiągnie poziom progowy, efekt ten biegnie przez błonę komórki do aksonu. Kiedy dotrze do aksonu, to inicjuje potencjał czynnościowy, który jest szybko poruszający się wymianę jonów.

Powierzchnia aksonu zawiera setki tysięcy maleńkich mechanizmów zwanych kanały jonowe. Kiedy ładunek przechodzi wzdłuż aksonu, kanały jonowe w bazie aksonu pozwalają na dodatnio naładowane jony, aby wprowadzić aksonu, zmiana równowagi elektrycznej pomiędzy wnętrzem i na zewnątrz. Powoduje to, że następną grupę kanałów jonowych, do tego samego, podczas gdy inne kanały powrotu jony dodatnie na zewnątrz, a więc na całej drodze w dół aksonu.

W tym małym wykresie, czerwony reprezentuje jony dodatnie wchodząc aksonu, natomiast pomarańczowy oznacza jony dodatnie wychodzisz. Potencjał czynnościowy przemieszcza się z prędkością od 1,2 do 250 mil na godzinę!

 

Jest to, oczywiście, nadmiernie uproszczone, ale wystarczające dla naszych celów. Ale jeśli jesteś zainteresowany trochę więcej szczegółów, kliknij tutaj!

Synapsy

Gdy potencjał czynnościowy osiąga zakończenie aksonu, powoduje małe pęcherzyki chemicznych zwanych pęcherzykami, aby zwolnić ich zawartość do szczeliny synaptycznej. Chemikalia te są zwane neuroprzekaźniki. Są pływają po drugiej stronie szczeliny do następnego neuronu, gdzie znaleźć specjalne miejsca na błonie komórkowej następnego neuronu zwane receptory.

 

Neuroprzekaźnik działa jak mały klucz, a na miejscu receptora jak mały zamek. Kiedy spotykają się, otwierają drogę przejścia dla jonów, które następnie zmienić równowagę jonów na zewnątrz i wewnątrz następnego neuronu. I cały proces zaczyna się od nowa.

Podczas gdy większość neuroprzekaźniki są pobudzającym – tzn podniecać następny neuron – istnieją również hamujące neuroprzekaźników. To sprawia, że trudniej neuroprzekaźniki pobudzające mają swój efekt.

Typy neuronówChociaż istnieje wiele różnych rodzajów neuronów, istnieją trzy główne kategorie w oparciu o funkcję:

1. Czuciowe są wrażliwe na różne bodźce nie-nerwowych. Istnieje neurony czuciowe w skórze, mięśnie, stawy i narządy, które wskazują, ciśnienie, temperatura, i ból. Są bardziej wyspecjalizowane neurony w nos i język, które są wrażliwe na kształtach molekularnych postrzegamy jako smaków i zapachów. Neurony w uchu wewnętrznym są wrażliwe na drgania i dostarczyć nam informacji na temat dźwięku. I pręciki i czopki siatkówki są wrażliwe na światło i pozwalają nam zobaczyć.

2. Neurony motoryczne są w stanie stymulować komórki mięśni w całym ciele, w tym mięśni serca, przepony, jelit, pęcherza moczowego, i gruczołów.

3. Interneuronów są neurony, które zapewniają połączenia między neuronami czuciowych i ruchowych, a także między sobą. Neurony ośrodkowego układu nerwowego, w tym mózgu, są interneuronów.

Większość neurony są zebrane w „pakietów” czy innego rodzaju, czasami widoczne gołym okiem. Clump ciał komórek neuronów, na przykład, jest nazywany zwoju (mnogiej: zwoje) lub jądra (mnoga: jąder). Włókno składa się z wielu aksonów nazywany jest nerw. W kablu mózgu i rdzenia, obszary, które są przeważnie aksony są nazywane białą materię, i to jest możliwe do odróżnienia ścieżek lub połacie tych aksonów. Obszary, które zawierają dużą liczbę ciał komórek nazywane są szarej.


© Copyright 2003, 2009 C. George Boeree