Paul Otlet: Pionier Zarządzania Informacją

This is the translation. The original web-page (oryginalna strona): http://people.ischool.berkeley.edu/~buckland/otlet.html

School of Information
Wcześniej Szkoła Bibliotekoznawcza i Informacyjna

Michael Buckland, emerytowany prof.

Paul Otlet,  Pionier zarządzania informacją.

Paul Otlet (portret) urodziła się w Brukseli, w Belgii, w 1868 roku Jego monumentalna książka Traité de dokumentacji. (Bruksela, 1934) był zarówno centralne i symboliczne w rozwoju informatyki – wtedy zwanej „Dokumentacja” – w pierwszej połowie XX wieku. Ponadto, przypomina nam o czymś, co zostało zapomniane zbyt szeroko: To pole nie posiada żywą istnienie w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku i wyrafinowania dotyczących teorii i technologii informatycznych, które obecnie powszechnie zaskakuje ludzi.
Paul Otlet był najważniejszą postacią w rozwoju Dokumentacji. Walczył niestrudzenie przez dziesięciolecia z centralnymi techniczne, teoretyczne i organizacyjnych aspektów problemu centralnego do społeczeństwa: jak zrobić nagrań wiedza dostępna dla tych, którzy jej potrzebują. Myślał, głęboko i bez końca, jak pisał on zaprojektowany, opracowany i inicjowane ambitne rozwiązania na jego Institute w Brukseli.
Pod koniec życia zawodowego podsumował swoje pomysły w dwóch dużych ksiąg syntezy, de dokumentacji Traité w 1934 i  Monde: Essai d’universalisme w roku 1935. W ostatnich latach nastąpiło ponowne zainteresowanie w pracy Otlet użytkownika. W 1989 roku  TraitéTak długo, wyczerpany, był w Przedruk. W 1990 roku jego biograf, Prof W. Boyd Rayward z University of New South Wales, opublikował uwagami angielskie tłumaczenie wybór najlepszych pism Otlet za: Otlet, Paul. Międzynarodowa Organizacja i rozpowszechnianie wiedzy: Selected Essays. (FID, 684). Amsterdam: Elsevier, 1990.
Teraz pomysły i pisma Otlet są ponownie składnik aktywny w informatyki, mający interes historyczny, a także współczesne zainteresowania w odniesieniu, na przykład, na charakter dokumentów i hipertekstu. Obecnie jest to wiek od Otlet i LaFontaine rozpoczął swój ambitny program, który trwa jako Międzynarodowa Federacja Dokumentacji FID, (Adaptacja przedmowie do hiszpańskiej edycji Otlet za  Traité ). Otlet i LaFontaine były również aktywne w założeniu  Związku Międzynarodowych Stowarzyszeń.

Zasoby
–  wybrane pisma o Otlet, jego pracy i jego następców.
– Archiwum i Muzeum Otlet jest teraz dostępny w Rue des pasażach 15, B-7000 Mons w Mons, w Belgii, jak Mundaneum, który rozpoczął publikowanie badań na podstawie tych archiwów, zwłaszcza Cent ans de l’Office International de Bibliographie: 1895 – 1995; les przesłankach du Mundaneum. – Mons: Editions Mundaneum, 1995. ISBN 2-930071-05-2. (Recenzja w języku niemieckim).
– – Projekt HyperOtlet  i krytyczna edycja cyfrowa jego Traité de dokumentacja.
– Alex Wright. Katalogowanie Świat: Paul Otlet i Narodziny Wiek Informacji. Oxford University Press, 2014.
– Wydanie specjalne na Otlet  międzynarodowych stowarzyszeń  2003, ino 1-2. pdf
– Francoise Levie: L’homme qui voulait classer le monde [Człowiek, który chciał classifiy ten świat]. Biografia i film dokumentalny.
– Rayward za 1975 biografia jest obecnie dostępna online w http://hdl.handle.net/1854/3989
– Dokumenty B. Rayward (mówi po angielsku) i F. Fueg (po francusku):  Alle kennis van de Wereld (Noorderlicht, 9). Dostępne w http://archive.org/details/paulotlet.
– krzywym komentarz z Francji: Kiedy Ameryka odkrywa Paul Otlet.