Rollo May

This is the translation. The original web-page (oryginalna strona): http://webspace.ship.edu/cgboer/may.html

1909 – 1994

Dr C. George Boeree

Biografia

Rollo May urodził się 21 kwietnia 1909, w Ada, Ohio. Jego dzieciństwo nie było szczególnie przyjemne: Rodzice nie dogadują i ostatecznie rozwiodła się, a jego siostra miała załamanie psychotyczne.

Po krótkim epizodzie w Michigan State (został poproszony o opuszczenie powodu jego zaangażowania w czasopiśmie studenckim radykalnej) uczęszczał College w Ohio, gdzie otrzymał dyplom licencjacki.

Po studiach wyjechał do Grecji, gdzie uczył angielskiego w Anatolia College przez trzy lata. W tym czasie on również przebywał jako wędrownego artysty, a nawet krótko studiował Alfred Adler.

Kiedy wrócił do USA, wszedł do Unii Seminarium Teologicznego i zaprzyjaźnił się z jednym z  jego nauczycieli, Paul Tillich, teolog z egzystencjalnej, które miałyby znaczący wpływ na jego myślenie. BD maja otrzymał w 1938 roku.

Może cierpiała na gruźlicę i musiał spędzić trzy lata w sanatorium. Był to prawdopodobnie punktem zwrotnym w jego życiu. Podczas gdy on wychodził na możliwość śmierci, również wypełniony jego pustych godzin z czytania. Wśród literatury Czytał były pisma Søren Kierkegaard, duński pisarz religijny, który zainspirował wiele ruchu egzystencjalnego i dostarczyła inspirację dla teorii majowym.

Poszedł na studia psychoanalizy w White Institute, gdzie spotkał ludzi, takich jak Harry Stack Sullivan i Ericha Fromma. I w końcu poszedł do Columbia University w Nowym Jorku, gdzie w 1949 roku otrzymał pierwszą doktorat z psychologii klinicznej, że instytucja kiedykolwiek przyznany.

Po otrzymaniu doktoratu, udał się do nauczania w wielu najlepszych szkół. W 1958 roku redagował, Ernest Anioł i Henri Ellenberger istnienie książki, która wprowadziła psychologii egzystencjalnej do USA. Spędził ostatnie lata swojego życia w Tiburon w Kalifornii, aż do śmierci w październiku 1994 roku.

Teoria
Rollo May jest najlepiej znany amerykański psycholog egzystencjalny. Wiele z jego myślenia można zrozumieć czytając o egzystencjalizmu w ogóle, a nakładanie się swoich pomysłów i idei Ludwiga Binswanger jest wielki. Mimo, że jest trochę z dala od głównego nurtu, że był bardziej pod wpływem amerykańskiego humanizmu niż Europejczycy, a bardziej zainteresowani pogodzenia psychologię egzystencjalną z innymi podejściami, szczególnie Freuda.

Maj wykorzystuje niektóre tradycyjne warunki egzystencjalne nieco inaczej niż inni, i wymyśla nowe słowa dla niektórych starych pomysłów Egzystencjalizm jest. Przeznaczenia, na przykład, jest w przybliżeniu taka sama jak thrownness połączeniu z fallenness. Jest to część naszego życia, która jest ustalana dla nas, naszych surowców, jeśli chcesz, aby w projekcie tworzenia nasze życie. Innym przykładem jest słowo odwaga, którego używa się częściej niż tradycyjne pojęcie „autentyczności” oznacza w obliczu własnego lęku i wznoszący się nad nim.

Jest także jedynym egzystencjalny psycholog Jestem świadomy kto omawia pewne „etapy” (nie w ścisłym sensie Freuda, oczywiście) rozwoju:

Niewinność – wstępnie egoistyczne wstępnie świadomym etap niemowlęcia. Niewinny jest przedmoralnymi, czyli nie jest ani złe, ani dobre. Jak dzikie zwierzę, które zabija się jeść, niewinnych robi tylko to, co on lub ona musi zrobić. Ale niewinny ma stopień woli w sensie dążenia do spełnienia swoich potrzeb!

Rebellion – dzieciństwo i młodzieży etap rozwijania własnego ego lub samoświadomości za pomocą przeciwieństwie do dorosłych, od „nie” z dwulatka do „no way” nastolatka. Zbuntowany człowiek chce wolność, ale jak dotąd nie ma pełnego zrozumienia odpowiedzialność, że idzie z nim. Nastolatek może chcieć spędzać zasiłek w jakikolwiek sposób wyboru – a jednak nadal oczekiwać rodzic, aby zapewnić pieniądze i będzie narzekać niesprawiedliwość, jeśli nie to!

Zwyczajne – normalny dorosły ego, konwencjonalne i trochę nudny, być może. Nauczyli odpowiedzialność, ale uważają, że jest zbyt wymagający, a więc szukać schronienia w zgodności i tradycyjnych wartości.

Twórczy – autentyczny dorosłych, egzystencjalny etap, poza ego i samodzielnego aktualizowania. Jest to osoba, która, przyjmując przeznaczenie, twarze niepokój z odwagą!

Nie są to etapy w tradycyjnym sensie. Dziecko może być na pewno niewinny, zwyczajne lub twórczy czasami; Osoba dorosła może być buntowniczy. Jedynymi załączniki do pewnych grup wiekowych jest pod względem wyrazistości: buntowniczości wyróżnia się dwa latka i nastolatka!

Z drugiej strony, jest on tak samo zainteresowany niepokoju jak każdy egzystencjalnych. Jego pierwsza książka, Znaczenie lęku, była oparta na jego pracy doktorskiej, który z kolei był oparty na jego lekturze Kierkegaarda. Jego definicja niepokoju jest „obawa cued wyłączona zagrożenie dla pewnej wartości, które dana osoba posiada niezbędne do jego istnienia jako ja” (1967, str. 72). Chociaż nie jest „czysty” egzystencjalizmu, to jednak oczywiście to strach przed śmiercią czy później cytuje Kierkegaard „nicość.”: „Lęk jest zawroty głowy wolności”

Miłość i Wola

Wiele unikalnych pomysły mogą można znaleźć w książce uważam jego mocy, Miłości i Wola. W swoich wysiłkach na rzecz godzenia Freuda i egzystencjalistów, odwraca jego uwagę na motywację. Jego podstawowa konstrukcja motywacyjny jest daimonic. Daimonic jest cały system motywacji, różne dla każdej osoby. Składa się on z kolekcji konkretnych motywów zwanych daimons.

Słowo Daimon jest z greckiego i oznacza mały Boga. To przychodzi do nas jako demon, z bardzo negatywną konotację. Ale pierwotnie, o Daimon może być złe lub dobre. Daimons obejmują niższe potrzeb, takich jak żywność i płci, a także wyższych potrzeb, takich jak miłość. Zasadniczo mówi, o Daimon jest coś, co może przejąć osoby, sytuacji odnosi się on do jak  daimonic posiadaniu. Jest wtedy, gdy równowaga między daimons jest zakłócony, że powinny być one uważane za „zło” – jako wyrażenie zakłada! Ta idea jest podobna do idei Binswanger za tematów, lub pomysł Horney w strategii radzenia sobie.

W maju, jeden z najważniejszych daimons jest eros. Eros jest miłością (nie seks), w mitologii greckiej był niepełnoletni bóg zdjęciu jako młody człowiek. (Zobacz historię Erosa i Psyche przez  kliknięcie tutaj!) Później, Eros nie zostaną przekształcone w tym trochę irytujące szkodników, Kupidyna. May rozumiane jako miłość konieczności musimy „stają się one” z inną osobą, a odnosi się do starożytnego greckiego opowiadania Arystofanesa: Ludzie byli pierwotnie czworonożny, czterech uzbrojonych, dwugłowe stworzeń. Kiedy stało się to trochę zbyt pyszny, bogowie nas podzielić na dwie części, samiec i samica, i przeklął nas z niekończącej się pragnienie, aby odzyskać naszą brakującą połowę!

W każdym razie, jak każdy Daimon, eros jest dobre, dopóki nie przejmuje osobowość, aż stają się obsesją niego.

Innym ważnym pojęciem w maju jest wola: Możliwość zorganizowania siebie w celu osiągnięcia swoich celów. To sprawia, że będzie mniej więcej synonimem ego i Reality-testów, ale z własnego magazynu energii, jak w psychologii ego. Podejrzewam, że mam pojęcia od Otto Rank, który korzysta wolę w ten sam sposób. Maj wskazówki, że będzie, też jest Daimon, które potencjalnie mogą przejąć osoby.

Inna definicja woli jest „zdolność do życzenia się spełniły”. Życzenia „figlarny wyobrażenia o możliwościach” i są przejawem naszych daimons. Wiele życzenia, oczywiście, pochodzą z eros. Ale wymagają one wolę je zrealizować! Stąd widzimy trzy „typy osobowości” wychodzi z naszej względnej podaży, można powiedzieć, z naszymi życzeniami dla miłości i woli, aby je zrealizować. Zauważ, że w rzeczywistości nie wyjdzie i je nazwać – to byłoby zbyt kategoryczny dla Existentialist – i nie są one albo-albo gołąb otwory w dowolny sposób. Ale on używa różnych pojęć, aby odnieść się do nich, a ja wybrali te reprezentatywne.

Jest to rodzaj odnosi się on jako „neo-Puritan”, który to wszystko będzie, ale bez miłości. Mają niesamowite samodyscypliny i może „zdziała” … ale nie mają one zamierza działać na. Więc oni stać się „anal” i perfekcjonistyczny, ale pusta i „suszy się.” Archetyp przykładem jest Ebenezer Scrooge.

Drugi typ odnosi się on jako „infantylny”. Są to wszystkie życzenia, ale nie wola. Wypełnione marzenia i pragnienia, nie ma samodyscypliny, aby nic ich marzeń i pragnień, a więc stają się zależne i konformista. Kochają, ale ich miłość znaczy niewiele. Może Homer Simpson jest najlepszym przykładem!

Ostatnim typem jest „oszczędny” typ. Maj zaleca, mądrze, że powinniśmy pielęgnować bilans tych dwóch aspektów naszej osobowości. Powiedział, że „zadaniem człowieka jest zjednoczenie miłości i woli”. Ten pomysł jest w rzeczywistości stary jeden że znajdujemy wśród sporo teoretyków. Otto Rank, na przykład, sprawia, że ten sam kontrast ze śmiercią (co obejmuje zarówno nasze potrzeby innych i nasz strach życia) i życia (co obejmuje zarówno naszą potrzebę autonomii i nasz strach przed samotnością). Inni teoretycy rozmawiali o komunii i agencji, identyczności i autonomii, nurturance i asertywności, przynależności i osiągnięcia, i tak dalej.

Mity

Ostatnia książka może było wołanie o mitu. Zwrócił uwagę, że dużym problemem w XX wieku była nasza utrata wartości. Wszystkie inne wartości wokół nas prowadzić nas wątpić wszystkie wartości. Jak Nietzsche zauważył, jeśli Bóg jest martwy (tj absoluty odeszły), a następnie wszystko jest dozwolone!

May mówi, musimy stworzyć nasze własne wartości, każdy z nas indywidualnie. To, oczywiście, jest trudne do powiedzenia najmniej. Dlatego musimy pomóc, a nie wymuszone na nas, ale „ofiarował” dla nas do wykorzystania jako będziemy.

Wprowadź mity, historie, które pomogą nam „sensu” z życia na zewnątrz, „prowadząc narrację”. Przypominają one w pewnym stopniu archetypów Junga, ale mogą być świadome i nieświadome, zbiorowej i indywidualnej. Dobrym przykładem jest ilu ludzi przeżyć swoje życie w oparciu o historie z Biblii.

Inne przykłady można zapoznać się z m.in. Horatio Alger, Król Edyp, Syzyfa, Romeo i Julia, Casablanca, Leave It to Beaver, Star Wars, Domek na prerii, The Simpsons, South Park i bajek Ezopa. Jak sugerują celowo z tej listy, wiele opowiadań zrobić kiepskie mity. Wiele opowieści podkreślają magiczną przyznawanie czyichś życzeń (napadów). Inni obiecują sukces w zamian za ciężką pracę i poświęcenia (neo-purytańskiej). Wiele z naszych opowieści dzisiaj powiedzieć, że bezwartościowości sama jest najlepszy stosunek jakości! Zamiast tego, mówi May, powinniśmy aktywnie działa na rzecz tworzenia nowych mitów, które wspierają wysiłki ludzi w podejmowaniu najlepszych życia, zamiast je podważając!

Pomysł brzmi dobrze – ale to nie jest strasznie egzystencjalny! Większość egzystencjaliści czuć, że jest konieczne, aby stawić czoła rzeczywistości znacznie bardziej bezpośredni niż „mitów” implikują. W rzeczywistości, brzmią trochę za dużo jak co wielka masa ludzi ulegają jako część fallenness, umowność i niewłaściwość! Spór o przyszłość ….


Odczyty
May pisze bardzo dobrze i wszystkie jego książki są dość czytelne. Jego pierwszy był  Sens Lęk (1950). Przeglądy ogólne obejmują Człowieka Szukaj dla siebie (1953), Psychologia i dylemat Human (1967) i Odkrycie Istoty (1983). Zaleca się Miłość i Wola (1969) i wołanie o Mit (1991). Istnieje sporo innych!


Copyright 1998, 2006 C. George Boeree