CZY POWINNIŚMY WYKONAĆ NASZĄ SEKCJĘ KOMENTARZY?

This is the translation. The original web-page (oryginalna strona): http://www.clothesandcamera.com/2015/04/why-delete-blog-comment-section.html

Carmen Baustert

blog comments keyboard pink desk blogger

Jeśli jesteś regularnym czytelnikiem niezależnych blogerów modowych, takim jak ja, zapewne wiesz, dlaczego dzisiaj wymyśliłem ten właśnie temat. Ostatnio pojawił się artykuł o komentarzach na blogu, a właściwie to temat, który zajmuje mnie od dłuższego czasu. Zaledwie kilka miesięcy temu natknąłem się na blog bez formularza komentarza, a blogerka uzasadniła również swój wybór usunięcia formularza komentarza w naprawdę ciekawym poście (szczerze mówiąc, powinieneś przeczytać ten post, wymyśla kilka genialnych argumentów!). Jaka jest więc moja opinia na temat komentarzy na blogu i czy usunę formularz komentarza?
Bloguję od ponad 3 lat i zauważyłem, że chociaż moje posty otrzymywały więcej kliknięć, otrzymywałem tylko około jednej trzeciej komentarzy, które otrzymałem wcześniej. Na początku myślałem, że dzieje się tak, ponieważ nie komentowałem tak wiele na innych blogach, jak kiedyś, ale teraz, po przeczytaniu wszystkich powiązanych artykułów, zauważyłem, że komentarze na blogach stały się mniej ogólne. Również w czasach, gdy zacząłem blogować, liczba komentarzy była ogromną sprawą i nie można było myśleć, że blog z zaledwie pięcioma komentarzami na post był bardzo popularny. W tej chwili liczy się już nie blog lub liczba obserwujących Bloglovin, ale liczy się to, co dzieje się na kanałach społecznościowych blogera. Jeśli masz interaktywną społeczność, która pozostawia wiele polubień i komentarzy na zdjęciach na Instagramie, regularnie przesyła tweety i dołącza do dyskusji na Facebooku, to tak naprawdę nikt nie dba o statystyki bloga lub numery komentarzy. W rzeczywistości komentarze nie straciły na znaczeniu, to tylko komentarze, które można znaleźć na blogu, na których nikt już nie dba. I stały się bez znaczenia w podwójnym sensie: 1. Komentarze na blogach nie oznaczają już sukcesu i 2. Treść tych komentarzy stała się mieszanką tej samej starej historii. Na początku każdy nowy bloger cieszy się z pozytywnych komentarzy, ale po pewnym czasie nawet nie rejestrujesz komentarzy na temat „miłego zestawu”. I poszedłbym nawet o krok dalej i powiedziałbym, że nie tylko komentarze stały się trywialne, ale mogą nawet sprawić, że zapomnisz o istocie blogowania i skradniesz swój cenny czas. Jak to? Czy nigdy nie czujesz się zobowiązany do sprawdzania czyichś blogów tylko dlatego, że zostawili ci komentarz? Czy nie wpadłeś w pułapkę wieloletniego komentarza tam i z powrotem z blogerami, którzy mogą być bardzo mili, ale których blogów niekoniecznie czytałeś tylko dla treści? Co więc możesz zrobić, aby uciec od tej fatalnej pętli bezsensownych komentarzy i wreszcie rozpocząć interakcję ze społecznością? Czy usunięcie formularza komentarza nie byłoby najlepszym rozwiązaniem? Czy osoby, które naprawdę chcą powiedzieć coś o twoim poście, nie zawracają sobie głowy pisaniem e-maila lub informowaniem na stronie na Facebooku? Czy naprawdę tak źle byłoby stracić kilka znaczących komentarzy, które można było dostać tylko na swoim blogu i nigdzie indziej? Ale z drugiej strony tak wiele rzeczy przeniosło się z bloga do mediów społecznościowych. Najpiękniejsze zdjęcia są teraz zastrzeżone na Instagramie, najsilniejsze opinie są wyrażane na Twitterze, a wszystkie ekskluzywne treści są udostępniane na Facebooku. Co pozostaje na blogu? Ładny design i ładny nagłówek? Być może rozwiązaniem nie jest przenoszenie komentarzy do mediów społecznościowych, ale ponowne docenienie bloga jako takiego i pozostawienie komentarzy, które są warte wysiłku blogera, aby napisać post, a tylko posty, które naprawdę doceniłeś?
Mój formularz komentarza wciąż tam jest, więc powiedz mi, co myślisz! Czy usunąłbyś formularz komentarza? Gdzie otrzymujesz najbardziej znaczące komentarze? Czy przegapiłbyś komentowanie blogów, gdyby żaden bloger nie miał już formularza komentarza?