Dom Adaptacyjny

This is the translation. The original web-page (oryginalna strona): https://www.cs.colorado.edu/~mozer/index.php?dir=/Research/Projects/adaptacyjny%20house/

Dom Adaptacyjny
Boulder, Kolorado

Michael C. Mozer

Od połowy lat 40. przemysł automatyki domowej obiecał zrewolucjonizować nasze środowisko życia. Tak zwany „inteligentny dom” został rozpowszechniony w popularnej prasie. Wizją branży jest to, że urządzenia gospodarstwa domowego – urządzenia, centra rozrywki, jednostki kontroli temperatury i oświetlenia – będą zachowywać się inteligentnie. Na przykład stereo może automatycznie włączać muzykę, gdy mieszkańcy wracają do domu; telewizor może zmniejszyć głośność, gdy zadzwoni telefon; lub suszarka do ubrań może ogłosić za pośrednictwem domofonu, gdy zakończy cykl.

Choć scenariusz jest tak atrakcyjny, oprogramowanie dla zautomatyzowanego domu musi być dostosowane do konkretnego domu i rodziny oraz aktualizowane w miarę zmiany stylu życia rodziny. Podjęcie zadania programistycznego wykracza daleko poza możliwości i zainteresowania typowych mieszkańców domu. Rzeczywiście, nawet podstawowe formy regulacji, takie jak obsługa obniżonego termostatu, są niezwykle trudne dla ludzi. Alternatywę zatrudniania profesjonalnych techników do aktualizacji programów w razie potrzeby stosuje się w niektórych systemach komercyjnych, ale jest kosztowna i niewygodna. Częściowo z powodu trudności w programowaniu automatyka domowa nigdy nie stała się powszechnie dostępną i akceptowaną technologią.

W przeciwieństwie do standardowych domów komputerowych, które mogą być zaprogramowane do wykonywania różnych funkcji, sedno naszego projektu jest stworzenie domu, który zasadniczo programy sama obserwując styl życia i pragnienia mieszkańców i nauki w celu przewidywania i dostosowanych do ich potrzeb. Opracowany przez nas system steruje podstawowymi systemami komfortu mieszkalnego – HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja), podgrzewacz wody i oświetlenie wewnętrzne. System monitoruje otoczenie, obserwuje działania podejmowane przez mieszkańców (np. Podkręcanie termostatu; włączanie określonej konfiguracji świateł) i próbuje wywnioskować wzorce w otoczeniu, które przewidują te działania. Jeśli można wiarygodnie przewidzieć działania, system może je wykonać automatycznie, uwalniając mieszkańców od ręcznego sterowania domem. Drugim aspektem systemu jest oszczędność zasobów energetycznych, jeśli to możliwe.

Zbudowaliśmy prototypowy system w rzeczywistym miejscu zamieszkania (patrz zdjęcie powyżej). Domowe laboratorium jest wyposażone w szereg ponad 75 czujników, które dostarczają informacji o monitorowanych przez nas warunkach środowiskowych – temperaturze, poziomach oświetlenia otoczenia, dźwięku, ruchu, otworach drzwi i okien – oraz siłowniki do sterowania piecem, ogrzewaczami pomieszczeń, podgrzewacz wody, jednostki oświetleniowe i wentylatory sufitowe. (Kliknij tutaj, aby wyświetlić ekran statusu domu, pokazując czujników i elementów wykonawczych lokalizacje).

Systemy sterowania w rezydencji oparte są na technikach uczenia się i prognozowania wzmocnienia sieci neuronowej. Sieci neuronowe to sztuczne urządzenia do nauki inspirowane działaniem ludzkiego mózgu. Sieci te składają się z setek lub tysięcy prostych neuronalnych jednostek przetwarzających, które poprzez swoje interakcje osiągają złożone zachowania i mają zdolność uczenia się na podstawie doświadczenia.

Niektóre przykłady tego, co system może lub ostatecznie zrobi, obejmują: przewidywanie, kiedy mieszkańcy wrócą do domu i określanie, kiedy rozpocząć ogrzewanie domu, aby do czasu przybycia mieszkańców osiągnęła komfortową temperaturę; wykrywanie statystycznych wzorców zużycia wody, tak że gorąca woda rzadko kiedy jest używana w środku dnia w dni powszednie, umożliwiając w tym czasie wyłączenie podgrzewacza wody; ustalanie, gdzie przebywa użytkownik i w jakie czynności on jest zaangażowany – być może czyta przy stole w kuchni – i odpowiednio kontroluje wzorce oświetlenia i natężenia, nawet przewidując, do których pomieszczeń ma wejść, i włącza światła przed pokojem zostaje zajęty.

Wnioskując o wzorcach obłożenia i użytkowania w domu, system może uczynić życie wygodniejszym i jednocześnie oszczędzać energię.

Zobacz prasowa na adaptacyjny domu

Zobacz zdjęcia z adaptacyjny domu

Zobacz java demo adaptacyjny domu

Slajdy z wykładu na temat adaptacyjnym domu

Filmy pokazujące instalację oświetleniową

Mike bycia głupek na HGTV koncert ekstremalne domy

 

 

 

 

 

 

Dom adaptacyjny około 1926 r