Thomas Jefferson

This is the translation. The original web-page (oryginalna strona): https://gardenofpraise.com/ibdjeff.htm

Patsy Stevens

Thomas Jefferson

Trzeci prezydent Stanów Zjednoczonych
Urodzony w 1743 r. – zmarł w 1826 r

Thomas Jefferson<BR>

Thomas Jefferson chciał, aby 13 kolonii stało się narodem. Był dobrym pisarzem, więc pisał listy, prosząc ludzi o pomoc narodowi w uwolnieniu się. Pisał list po literze; 50 000 listów za jego życia.

Był tak dobrym pisarzem, że był jednym z pięciu mężczyzn wybranych do napisania Deklaracji Niepodległości. Chciał umieć myśleć, więc wynajął dom i został tam sam przez 17 dni. Szukał w myślach właściwych słów. Kiedy go ukończył, przekazał go Kongresowi Kontynentalnemu, a 4 lipca 1776 r. Został przyjęty. Wojna o wolność; rewolucja się rozpoczęła.

Jefferson urodził się na rodzinnej farmie w Wirginii w bogatej rodzinie. Miał sześć sióstr i trzech braci; rzeczywiście duża rodzina.

Jako chłopiec lubił polować, łowić ryby, jeździć konno i pływać kajakiem. Uwielbiał także muzykę i nauczył się grać na skrzypcach.

Jego ojciec był jego nauczycielem, a rodzice rozmawiali z nim o tym, jak ważne jest służenie innym. Jego ojciec zmarł, gdy Thomas miał 14 lat.

Kiedy miał 17 lat wstąpił na studia i studiował prawo. Sporządzał harmonogram dla siebie i uczył się 15 godzin lub więcej dziennie. Z powodu swojej ciężkiej pracy był na czele swojej klasy. Wkrótce zdał egzamin adwokacki i został prawnikiem w Wirginii.

Ożenił się i zbudował dom o nazwie Monticello (Mon-ti-CHELLO). Później zmarła jego żona, Marta.

Kiedy George Washington był prezydentem, Jefferson był jego sekretarzem stanu. Następnie pełnił funkcję wiceprezydenta za Johna Adamsa. Jefferson został wybrany trzecim prezydentem Stanów Zjednoczonych w 1801 roku.

Jego żona zmarła 19 lat, zanim został prezydentem, więc nie było „pierwszej damy”. Czasami jego córki służyły jako hostessy. Dolley Madison, żona jego sekretarza stanu, była również popularną gospodynią w Białym Domu.

Wiedział, że kraj musi się rozwijać, więc dokończył zakup w Luizjanie, który podwoił wielkość narodu.

Po dwóch kadencjach jako prezydent powrócił do Monticello i rolnictwa. Uprawiał setki różnych rodzajów warzyw i drzew owocowych.

Wiedział, że edukacja jest ważna, więc zaplanował University of Virginia. Zaprojektował budynki i zaznaczył, gdzie powinny zostać zbudowane. Wybrał także książki biblioteczne, a nawet zatrudnił nauczycieli. Szkoła została otwarta w 1825 roku z 40 uczniami.

picture2

Monticello
Zdjęcie zrobione przez Christopher Hollis

Thomas Jefferson zmarł 50 lat po przyjęciu Deklaracji Niepodległości.

Biografia Patsy Stevens, emerytowanej nauczycielki, została napisana w 2001 roku.