Excalibur

This is the translation. The original web-page (oryginalna strona): http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Excalibur

Miecz w kamieniu

Excalibur, lub Caliburn, to legendarny miecz Króla Artura, czasami przypisuje się magiczną moc lub związane z prawowitego suwerenności Wielkiej Brytanii. W walijskim, miecz nazywa Caledfwlch.

Najbardziej znana wersja tej historii miecza przedstawia kreatora Merlin wbijając się jeszcze nienazwany miecz do ogromnego kamienia, mówiąc, że tron żądać będzie od tego, kto był w stanie go wycofać. Młody Arthur później okazać się jeden to zrobić. Druga historia ma Arthur uzyskania miecz Excalibur nazwie jak w magicznym jeziorze, gdzie jest dany mu przez tajemniczego Pani Jeziora. Począwszy Sir Thomas Malory wersji „s opowieści, Miecz w kamieniu i Excalibur został zidentyfikowany jako tej samej broni.

Miecz wykonany przez elfa Avalon, później został skradziony przez przyrodnią siostrą Artura Morgana Le Fay, w czasie których jego magiczne uzdrowienie pochwa został stracony, choć Artur odzyskuje samego miecza. W bitwie Camlann Artur został śmiertelnie ranny. Gdy umierał, powiedział jego towarzysz Sir Bedivere (girflet), aby powrócić miecz do jeziora. Kiedy Bedivere zrobił, ramię wzrósł z jeziora złapać miecz, wymachując mu trzy razy, zanim zniknął pod powierzchnią wód.

Różne historie jak miecz Excalibur istnieć w walijskim i innych legend, jak również. W ostatnich czasach, Excalibur i jego nazwa stały się powszechne w kulturze popularnej, a wykorzystane w powieści i filmów.

Miecz w kamieniu

Pierwszym zachowanym konto z królewskiego miecza Artura jest legenda „Miecz w kamieniu”, początkowo występując w francuskiej poemat Robert z Boron’S, Merlin (koniec XII wieku). W tym, co stało się najbardziej znanym wersja historii o tym, jak Artur wszedł do uzyskania miecz, kreator Merlin umieścił miecz do ogromnego kamienia, oświadczając, że tylko prawdziwy spadkobierca Uther Pendragon mógł go odzyskać.Kilka wojownicy próbują zadanie, ale może zostać cofnięte tylko przez „prawdziwego króla”, powołany przez Boga i prawdziwego króla tronu. W środku kryzysu narodowego, młody Arthur wycofa miecz i wkrótce staje się królem.

W tej wersji historii, miecz nie jest nazwana, ale zaczął być utożsamiany z Excalibur w Sir Thomas Malory późniejszym koncie s.

Pani w jeziorze

Pani Jeziora oferująca Arthurowi miecz Excalibur.

Druga wersja pochodzi z późniejszego

Suite du Merlin, część z Wulgaty Post-Cycle arturiańskich francuskiej literatury na początku XIII wieku, który, jak legendzie Miecz w kamieniu, została podjęta przez Malory’ego w swoim słynnym angielski- wersja językowa. Tutaj Artur odbiera miecz od Pani Jeziora wcześniej złamał miecz w walce z królem Pellinore. Pani jeziora nazywa miecz „Excalibur”, jak to powiedzieć, „cut-stal” i Artur zabiera go ze strony rosnącej z jeziora.

Suite du Merlin Po bitwie pod Bedegraine Arthur zgodził się traktatu pokojowego z króla Lota wraz z innymi królami rebeliantów. W tym czasie, Arthur spotkał żonę króla Lota, Morgause, a spadła w miłości i spał z nią nią, w wyniku narodzin dziecka, Mordreda. Jednak Arthur nieświadomie popełnił kazirodztwo bo Morgause był rzeczywiście jego przyrodnia siostra. Nie odkryć ten fakt aż Merlin później skarcił go za uleganie pożądaniu. Merlin prorokował, że Mordred pewnego dnia śmiertelnie rany ojca, zniszczyć jego rycerzy, i doprowadzić do upadku jego królestwa.

Arthur miał również przyrodnią siostrę, Morgana Le Fay, czarodziejka, który nienawidził jej rodzeństwo i używany szeroki zakres uprawnień, aby zaatakować go wielokrotnie. Arturiański mitologia sporadycznie stwierdza, że była Morgana Le Fay, który uwiódł Arthur, produkujących zło Mordreda. Jednak jest to bardziej tradycyjne dla Morgause, innej siostry, aby być matka Mordreda. W tych klasyków, Mordred często pojawia się jako jej pionkiem, pomagając w celu doprowadzenia do końca Camelot. Morgana Le Fay jest opisany jako kradzież magicznego pochwę Excalibur, w ten sposób zmniejszając Arthura do trudnej śmiertelnika podczas walki.

Kiedy Arthur umiera pod koniec sagi, mówi Sir Bedivere (Sir Griflet w niektórych wersjach), by oddać swój miecz do jeziora, wrzucając go do wody. Bedivere niechętnie wyrzuca tak cenny artefakt, więc dwukrotnie tylko udaje, że to robi. Za każdym razem Artur prosi go o opisanie tego, co zobaczył. Kiedy Bedivere mówi mu, że miecz po prostu wpadł do wody, Arthur surowo go beszta. Wreszcie Bedivere rzuca Excalibur do jeziora. Zanim miecz uderzy w powierzchnię wody, dłonie sięgną, aby ją uchwycić i podciąć. Artur zostaje na barce śmierci z trzema królowymi na magicznej wyspie Avalon, skąd pewnego dnia powróci, by rządzić w najciemniejszej godzinie Wielkiej Brytanii.

Malory nagrywa obie wersje legendy w jego Śmierć Artura, a myląco nazywa oba miecze Excalibur. W ostatniej wersji tej historii przedstawionej w filmie Excalibur, rozbieżne legendy jak pogodzić który Arthur wyciąga miecz z kamienia, a później pokona go, a Pani Jeziora następnie naprawia je i zwraca mu ją.

Powiązane konta

Statua Excalibur w ogrodach w Kingston Maurward.

Choć jeszcze nie nazwał Excalibur, magiczny miecz Artura jest również znany z wcześniejszych rachunków, jak również. W walijskiej legendy, miecz Artura jest znany jako Caledfwlch. W walijskim tale Culhwch i Olwen, jest to jeden z najcenniejszych Artura i jest używany przez wojowników Artura Llenlleawg Irlandczyk zabić irlandzki król Diwrnach natomiast kradzież jego magiczny kociołek. Sam Caledfwlch uważa się wywodzą się z legendarnego irlandzkiego broni Caladbolg, miecza piorun z Fergus II mac Roich. Caladbolg był również znany ze swojej niesamowitej mocy i została przeprowadzona przez niektóre z największych bohaterów w Irlandii.

Miecz Artura jest opisana barwnie w Marzeniem Rhonabwy jednej z opowieści związanych z późniejszym zbiór walijskich opowieści znanych jako Mabinogion:

Wtedy usłyszeli Cadwr hrabia Kornwalii wezwania, i widziałem go podnieść się z mieczem Artura w ręku, z projektu dwóch węży na złotej rękojeści; gdy miecz dobył co wynika z ujściami dwóch węży było jak dwa płomienie ognia, tak straszne, że nie było to łatwe dla nikogo szukać. Na to gospodarz rozliczone i zamieszanie opadła, a hrabia wrócił do swego namiotu.[1]

Geoffrey z Monmouth w Historii królów Brytanii (w połowie XII wieku) jest pierwszym nie-Welsh źródło mówić o miecz. Geoffrey dotyczy, że miecz został wykuty w Avalon i Latinizes nazwę „Caledfwlch” do Caliburn lub Caliburnus. Kiedy jego wpływowy pseudo-historia dotarła do Europy kontynentalnej, scenarzyści zmienili nazwę dalej aż stał Excalibur. Legenda została rozszerzona na w Cyklu Wulgaty, znany także jako cykl Lancelota-Graala, a także w Post-Cycle Wulgaty, które pojawiły się w jego wyniku. Post-Wulgaty autorzy najwyraźniej dodania nowego konta w pierwszych dniach Artura, w tym nowej pochodzenia Excalibur, w formie opowieści Miecz w kamieniu.

Historia Miecz w kamieniu, w międzyczasie, jest równolegle w nordyckiej Legend of Sigurd, który czerpie miecz jego ojciec Zygmunt jest z drzewa, gdzie jest osadzony.

W kilku pierwszych francuskich dzieł takich jak Chrétien de Troyes’ Perceval, historia Graala  i Wulgata  Proper Lancelot sekcji Excalibur jest używany przez Gawain, bratanek Artura i jeden z jego najlepszych rycerzyJest to w przeciwieństwie do późniejszych wersjach, gdzie Excalibur przynależy wyłącznie do króla. W Alliterative morte Arthure Arthur mówi się, że mają dwa legendarne miecze, drugi będący Clarent, skradzione przez złego Mordreda. W tych wersji, Artur odbiera mu śmiertelny cios Clarent.

Atrybuty

W wielu wersjach, blade Excalibur został wygrawerowany słowami po przeciwnych stronach. Z jednej strony były słowa „take me up”, a na drugiej stronie „rzucać mnie” (lub podobne słowa). Ten zapowiada jej powrót do wody. Ponadto, gdy został po raz pierwszy sporządzony Excalibur, wrogowie Artura zostali oślepieni przez jej ostrza, co było jasne jak 30 pochodniami. Pochwa Excalibur mówiono mieć własnych uprawnień. Obrażenia od strat krwi, na przykład, nie zabije okaziciela. W niektórych wersjach, rany otrzymane przez jedną sobie pochwę nie krwawią w ogóle. Pochwa została skradziona przez Morgana Le Fay i wrzucony do jeziora, aby nigdy nie być ponownie znaleźć.

XIX wieku poeta Alfred, Lord Tennyson opisane miecz w pełnym Romantyzmu szczegółowo w poemacie „Morte d’Arthur”, później przepisany jako „odejściu Artura”, jednego z Sielanki Króla:

Tam zwrócił on naprzód marki Excalibur,
I rozwiną niego, rysowania, księżyc zima,
Rozjaśnianie poły długiego chmurze, pobiegł naprzód
I skrzyły ostry mróz przed rękojeści:
Dla wszystkich rękojeści migotały z diamentowymi iskrami,
Miriady topaz – światła i hiacynt-praca
Z najsubtelniejszym biżuterii.

Formy i etymologie

Jak Sir Bedivere Wrzuć Excalibur Miecza do Wody. Ilustracja: Aubrey Beardsley, 1894

Wiele teorii istnieją co do etymologiczne pochodzenie nazwy Excalibur i jego relacji do innych legendarnych mieczy. Nazwa Excalibur pochodziła z Old French Excalibor, które z kolei pochodzi od Caliburn, stosowanego w Geoffrey z Monmouth (łac  Caliburnus). „Caliburnus” Tymczasem wydaje się pochodzić od łacińskiego  chalybs „stal”, który z kolei może pochodzić z Chalybes, imię w Anatolii ironworking plemienia. W Sir Thomas Malory „s  Śmierć Artura, Excalibur mówi się, że znaczy „ciąć-stal”, który niektórzy interpretować w „stal-frez.” Istnieje także wariant pisowni, takie jak Escalibor i Excaliber.

Inna teoria głosi, że Caliburn [nam] pochodzi z Caledfwlch, nazwa walijskiej dla miecza pierwszy wymienionego w Mabinogion, zbiór opowieści z prozą walijskich średniowiecznych rękopisów. To może być spokrewniony z Caladbolg („twardy brzuch”, czyli „żarłoczne”), legendarny irlandzki mieczem. Jeszcze inna teoria jest związana przez Ebenezera Cobham Brewer w jego Słowniku Brewera z frazę i Fable, która utrzymuje, że nazwa Excalibur został pierwotnie pochodzi od łacińskiego wyrażenia Ex calce Liberatus, „wyzwolonego z kamienia.”

W swojej książce Starożytny tajemnicy, Dama Flavia Anderson postuluje, że „Excalibur” ma greckie pochodzenie, Ex-Kylie-pyr lub „out of kubek ognia”. Odpowiada jej tezy, że Święty Graal odnosi się do tych elementów wykorzystywanych do ściągać Słońce, tak aby ogień. Excalibur, wierzyła, to „marka światła” („marka” jest synonimem „mieczem”) i związane z Aaron „s Rod. Podobnie jak tylko Aaron mógł zrobić laskę „kwiat”, więc tylko Artur mógłby pociągnąć Excalibura z kamienia.

Uwagi

  1.  Jeffrey Gantz, (trans.), The Mabinogion (New York: Penguin, 1987), 184.

Referencje

  • Cavendish, Richard. et al. Man, Myth & Magic: The Illustrated Encyclopedia of Mythology, Religion, and the Unknown. New York: M. Cavendish, 1995. ISBN 978-1854357311.
  • Cohen, Richard. By the Sword: A History of Gladiators, Musketeers, Samurai, Swashbucklers, and Olympic Champions. New York: Random House, 2002. ISBN 978-0375504174.
  • Cornwell, Bernard. Excalibur: A Novel of Arthur. New York: St. Martin’s Press, 1998. ISBN 978-0312185756.
  • Day, David. The Search for King Arthur. New York: Facts on File, 1995. ISBN 978-0816033706.
  • Gantz, Jeffrey (trans.). The Mabinogion. New York: Penguin, 1987. ISBN 0140443223.
  • Jones, Gwyn, and Thomas Jones. The Mabinogion. London: J.M. Dent, 1949. ISBN 978-0460000970.
  • Kennedy, Edward Donald. King Arthur: A Casebook. New York: Garland Pub., 1996. ISBN 978-0815304951.

Linki zewnętrzne

Wszystkie linki pobierane 28 lutego, 2018.

Kredyty

Nowy Świat Encyklopedia pisarze i redaktorzy przepisał i zakończyła  Wikipedii  artykuł zgodnie z  Nowy Świat Encyklopedia standardów. Ten artykuł przestrzega warunków Creative Commons CC-BY-SA 3.0 License  (CC-BY-SA), które mogą być wykorzystywane i rozpowszechniane z właściwego przypisania. Kredyt jest należny zgodnie z warunkami tej licencji, które mogą odnosić się zarówno Nowy Świat Encyklopedia współpracowników i bezinteresownych współpracowników wolontariuszy Fundacji Wikimedia.Cytować ten artykuł, kliknij tutaj, aby wyświetlić listę dopuszczalnym powołując formats. Historii wcześniejszych składek przez wikipedystów jest dostępna dla badaczy tutaj:

Historia tego artykułu, ponieważ został przywieziony do Nowy Świat Encyklopedia:

Uwaga: Pewne ograniczenia mogą mieć zastosowanie do korzystania z pojedynczych obrazów, które są oddzielnie licencjonowanych.