Jeziora słone

This is the translation. The original web-page (oryginalna strona): https://php.radford.edu/~swoodwar/biomes/?page_id=1246

 Dr. Susan L. Woodward

Największym jeziorem na świecie (pod względem powierzchni) jest jezioro słone – Morze Kaspijskie. Większość takich jezior jest wynikiem wewnętrznego odwodnienia, w którym strumienie lub wody roztopowe zasilają jeziora, które nie mają ujść. Zamiast tego utrata wody następuje wyłącznie w wyniku parowania, co powoduje pozostawienie rozpuszczonych soli, które z czasem stają się coraz bardziej skoncentrowane. W chemii sól definiuje się jako związek, który rozpuszcza się w wodzie, tworząc jony o ładunku dodatnim i jony o ładunku ujemnym. Związki rozpuszczone w słonych jeziorach to chlorki, siarczany i węglany.

Zasolenie lub zawartość soli w jeziorach słonych waha się od 3 ppt do ponad 300 ppt. Dla porównania woda morska ma zasolenie 35 ppt. Jezioro Assal w depresji Danakil w Dżibuti ma zasolenie 348 ppt, co czyni je najbardziej zasolonym jeziorem na świecie poza Antarktydą. W suchych dolinach McMurdo na Antarktydzie staw Don Juan to hipersalinowy zbiornik wodny o szacowanym stężeniu węglanów wapnia >600 ppt. (Sól działa jak środek przeciw zamarzaniu. Aby woda zamarzła, temperatura musiałaby spaść poniżej -61°F [-51,8°C]!) Morze Martwe ma zasolenie 337 ppt, czyli jest dziesięć razy bardziej słone niż ocean.

Krewetki solankowe (Artemia salina), dzięki uprzejmości Hans Hillewart

Jeziora zasolone o wysokim stężeniu soli mają proste zbiorowiska. Na przykład Wielkie Jezioro Słone w Utah wspiera okrzemki planktonowe i inne glony, muchy solankowe i krewetki solankowe. Jego zasolenie waha się od 50 do 270 ppt, w zależności od ilości wody obecnej w danym momencie. Z drugiej strony Morze Kaspijskie ma zasolenie tylko 10-12 ppt i zawiera 450 gatunków i podgatunków fitoplanktorów, a także ryby, gady i endemiczną fokę.

Jeziora sodowe, te słone o wysokim stężeniu węglanów i wodorowęglanów, występują w kraterach wulkanów otaczających Afrykę Wschodnią Dolinę Rift. Jezioro Nakuru w Kenii znane jest z dużej liczby flamingów, które gromadzą się tam, by gniazdować i wychowywać swoje młode, chronione przed większością drapieżników, które nie odważą się na żrące błota jeziora. Jeziora sodowe występują również na wysokim Altiplano w Ameryce Południowej, gdzie są zasilane przez roztopiony śnieg z Andów. W cieniu gór, klimat tych zamkniętych basenów jest suchy, a wskaźniki parowania są wysokie. Flamingi (gatunków innych niż afrykańskie) również rozmnażają się na tych jeziorach.

James’s Flamingos, Laguna Kolorado, Boliwia. Dzięki uprzejmości Valdiney Pimenta.

Większość słonych jezior kurczy się i zamienia w solniczki lub playas. Salar de Uyuni na boliwii Altiplano to największa tego typu patelnia na świecie. Warstwa wody pokrywa jego powierzchnię tylko w porze deszczowej. It i Salar de Atacama należą do głównych źródeł litu na świecie.

Patelnie Makgadikgadi w Bostwanie to jeden z największych na świecie kompleksów solniczek. (Największa patelnia jest o połowę mniejsza od Salar de Uyuni). Utrzymują efemeryczne połączenie z deltą Okawango przez rzekę Boteti, która od czasu do czasu doprowadza wodę do patelni. W czasie powodzi odwiedzają je dziesiątki tysięcy lęgowych ptaków wodnych, w tym flamingi.

W Ameryce Północnej duże i małe playas istnieją w Arizonie, Kalifornii, Nevadzie, Teksasie i Utah. Wśród największych, Bonneville Flats w stanie Utah, jest to, co pozostało z plejstoceńskiego jeziora Bonneville, podczas gdy jezioro Badwater w Dolinie Śmierci w Kalifornii – najniższy i najgorętszy punkt na kontynencie północnoamerykańskim – jest pozostałością plejstoceńskiego jeziora Manly.

Autor: Dr Susan L. Woodward, profesor geografii honorowy, Wydział Nauk o Ziemi, Radford University, Radford, Virginia. Treści dotyczące biomów lądowych zostały początkowo przygotowane w 1997 r., A następnie zaktualizowane. Treść dotycząca biomów wodnych dodana w latach 2012-2015. Sezonowo suche strony lasów tropikalnych i niektóre strony specyficzne dla witryny dodane w 2019 przez slw. Dr Andrew Foy, adiunkt nauk o Ziemi na Uniwersytecie Radford, jest administratorem strony internetowej. Wszystkie zdjęcia, o ile nie zaznaczono inaczej, są autorstwa autora. Te zdjęcia i mapy mogą być używane bez pozwolenia w celach edukacyjnych na stronach internetowych i w PowerPoint.