Dziwna geologia: Diabelska Wieża

This is the translation. The original web-page (oryginalna strona): http://www.unmuseum.org/devtowergeo.htm

Diabelska Wieża jest przedmiotem wielu indiańskich legend (Copyright Lee Krystek, 2000).

Jest to nieprawdopodobna góra, wystająca ponad tysiąc stóp w powietrze nad otaczającą doliną jak gigantyczny, prehistoryczny pień drzewa. Rdzenni Amerykanie od czasów starożytnych wyznaczyli to święte miejsce. Stephen Speilberg wykorzystał to jako tło do swojego hitu filmowego Bliskie spotkania trzeciego rodzaju. Każdego roku tysiące turystów przyjeżdża, by gapić się na swój niezwykły kształt. Nazwa tej dziwnej formacji geologicznej to Diabelska Wieża.

Diabelska Wieża wznosi się na wysokość 2667 stóp nad pobliską rzeką Belle Fourche. To, co sprawia, że góra jest tak uderzająca, to jej ostre, prawie pionowe klify o regularnych, bruzdach i spłaszczonym wierzchołku. Starożytni rdzenni Amerykanie mają kilka historii wyjaśniających jej powstanie. W jednym z dwóch dziewcząt bawiących się w lesie ściga ogromny niedźwiedź. Dziewczyny wskakują na skałę, ale jest ona zbyt mała, aby zapewnić jej bezpieczeństwo. Wielki Duch dostrzega kłopoty dziewcząt i powoduje, że skała rośnie do ogromnych rozmiarów. Olbrzymi niedźwiedź skacze na dziewczyny, ale nie może dosięgnąć szczytu. Jego pazury pozostawiają wyżłobienia w boku skały, które można jeszcze dziś zobaczyć.

To ładna legenda, ale co nauka mówi nam o stworzeniu tej dziwnej formacji?

W czasach dinozaurów obszar ten był kiedyś pod płytkim morzem. Przez miliony lat na dnie tego morza osadzał się osad, który ostatecznie przekształcił go w skały osadowe, takie jak piaskowiec, łupek ilasty i ił. Pod koniec wieku dinozaurów 65 milionów lat temu naciski z wnętrza ziemi zmusiły ją do wzrostu. Naciski te stworzyły pobliskie Czarne Wzgórza i Góry Skaliste. Nacisk również zmusił stopioną skałę do powierzchni w miejscu, w którym obecnie stoi wieża. Naukowcy nie mogą zgodzić się co do tego, czy ta stopiona skała kiedykolwiek trafiła na powierzchnię. Jeśli tak, to Diabelska Wieża to prawdopodobnie pozostałości starożytnego wulkanu. Formacja, którą widzimy, nazwana byłaby „wtyczką wulkaniczną”.

Wtyczka wulkaniczna powstaje, gdy wulkan wygasa, a stopiona skała w rurze, która przenosi magmę z głębi ziemi do krateru góry, ochładza się i staje się stałą skałą magmową. Zwykle kamień w rurze jest znacznie twardszy niż reszta góry, a gdy wiatr, deszcz i śnieg erodują górę, wtyczka zostaje odsłonięta. Jednym z dobrze znanych przykładów wulkanicznej zatoki jest Statek Skała w Nowym Meksyku, który wznosi się na wysokości 1700 stóp nad otaczającą równiną.

Większość dowodów wskazuje jednak, że Diabelska Wieża nie jest jednak pozostałością wygasłego wulkanu. W okolicy nie ma śladu innych zjawisk geologicznych, które mogą być związane z wulkanem, takim jak popiół lub lawa.

Bardziej prawdopodobne jest to, że teoria dziwnie kształcie góra jest lakkolit. Lakkolit to wtargnięcie gorącej magmy z głębi ziemi, która nigdy nie dociera do powierzchni. Wypycha nad nią wybrzuszenie skały osadowej, ale nie powstaje kaldera ani krater. Gdy stopiona skała stygnie, a miękka skała osadowa wybrzuszenia znika, twardsza skała magmowa zostaje odsłonięta. W takim przypadku szczyt wieży prawdopodobnie stał się widoczny między jednym a dwoma milionami lat temu.

Sama wieża składa się z porfiru fonolitowego, szarej lub zielonkawej skały magmowej z osadzonymi w niej kryształami skalenia. Gdy gorąca skała ostygła, powstały ośmioboczne pionowe kolumny. Gdy kolumny nadal się ochładzały, skurczyły się i odsunęły od siebie, tworząc bruzdy, które biegną pionowo w dół wieży od góry.

Diabelska Wieża wznosi się 1267 stóp nad rzeką poniżej. (Copyright Lee Krystek, 2000)

W miarę erozji terenu otaczającego wieżę odsłonięta zostanie większa część dolnej wieży. Jednocześnie wieża nie jest jednak odporna na erozję i powoli się zużywa. Głazy porozrzucane wokół podstawy są pozostałościami tej pojedynczej formacji, która z czasem z niej spadła.

Pierwsza udana wspinaczka na Wieżę Diabła miała miejsce w 1893 roku. Wykonano ją za pomocą szeregu drabin przymocowanych do góry kołkami wbitymi w niektóre z pionowych pęknięć biegnących między kolumnami. Ranczer William Rogers wspiął się po drabinie na pierwszą „oficjalną” wspinaczkę 4 lipca tego roku. Chociaż drabina stała się bezużyteczna, jej fragmenty nadal mogą być widoczne dla odwiedzających idących szlakiem, który okrąża podstawę wieży.

Wspinacze wciąż wspinają się na wieżę, ale stosują techniki swobodnego wspinania i liny bezpieczeństwa zabezpieczone stalowymi klinami wbitymi w pęknięcia w skałach. Montaż stałych haków jest niedozwolony, aby uniknąć uszkodzenia skały. Góra jest nadal święta dla kilku plemion z Północnych Równin, a Służba Parku Narodowego, która zarządza tym miejscem, promuje dobrowolny zakaz wspinania się na wieżę w czerwcu, gdy ceremonie rdzennych Amerykanów są najbardziej rozpowszechnione.

Copyright 2004, Lee Krystek. All Rights Reserved.