Wolność jedzie

This is the translation. The original web-page (oryginalna strona): https://www.crmvet.org/images/imgfr.htm

Jeśli tęsknisz za mną z tyłu autobusu…

 

 

 

 

 

 

 

Anniston i Birmingham, AL, Dzień Matki, 1961

 

Zorganizowane przez CORE dwie zintegrowane grupy Jeźdźców Wolności wjeżdżają do Alabamy 14 maja 1961 r. Jeden autobus zostaje zaatakowany i spalony przez rasistowskiego tłumu poza Anniston.

 

 

 

Drugi autobus przybywa do Birmingham, gdzie inny tłum brutalnie atakuje jeźdźców.

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie z Ruchu w Nashville podejmują jazdę.

 

 

 

 

 

Rev Fred Shuttlesworth z jeźdźcy wolności Charles Butler, Catherine Burks, Lucretia Collins i Salynn McCollum w „białej” poczekalni poczekalni Greyhound.

 

 

 

Charles Butler i John Lewis aresztowani w zajezdni autobusowej w Birmingham.

Montgomery, AL

Gdy autobusy wjeżdżają do Montgomery, jeźdźcy są brutalnie atakowani przez kolejny czekający tłum. Reporterzy i fotografowie są także brutalnie atakowani, a ich aparaty są rozbijane, aby uniemożliwić reszcie Ameryki oglądanie zdjęć ataku Klan na młodych mężczyzn i kobiety bez przemocy. Po ataku, jeździec wolności Jim Zwerg czeka na transport do szpitala (przepisy dotyczące segregacji zabraniają czarnoskórym taksówkarzom jazdy na biało, a białe kabiny odmawiają przewozu Jeźdźców Wolności dowolnej rasy).

 

 

 

 

 

 

 

Następnej nocy dr King i ks. Abernathy poprowadzili spotkanie w Pierwszym Kościele Baptystów w Abernathy, aby uczcić jeźdźców. Gdy zapada ciemność, ogromny tłum białych rasistów, liczący tysiące, otacza kościół w długą noc przemocy i terroru. Uwięzieni w Kościele Jeźdźcy Wolności i ich zwolennicy czekają z niezłomną odwagą na świt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Członkowie amerykańskiej partii nazistowskiej w Montgomery, 23 maja 1961 r.

 

24 maja autobus przewożący jeźdźcy wolności odchodzi z Montgomery w drodze do Mississippi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opinia publiczna zmusza prezydenta Kennedy’ego do wezwania Gwardii

Narodowej do ochrony jeźdźców.

 

Nashville jeźdźcy wolności Rip Patton (z lewej) i Bernard LaFayette (przejście) z Jimem Lawsonem siedzącym za nimi w autobusie udali się do Jackson MS z oddziałami Straży Narodowej stojącymi na straży.

 

 

Yale Chaplin William Sloan Coffin, Ralph Abernathy, Fred Shuttlesworth i Bernard Lee w „białym” ladzie na obiad w terminalu Montgomery Trailways tuż przed aresztowaniem.

 

 

 

 

Julia Aarons i David Dennis z CORE podczas pierwszej jazdy z Nowego Orleanu do Jacksona.

 

 

 

 

Jackson, MS

Julia Aaron (z lewej) i niezidentyfikowany jeździec aresztowany w Jackson za naruszenie lokalnych przepisów dotyczących segregacji.
Wszyscy jeźdźcy przybywający do Jackson zostają aresztowani, a wielu zostaje skazanych na więzienie Parchman, gdzie są bici i maltretowani.

 

 

 

 

 

 

Ale więcej jeźdźców wolności podąża za nimi, schodząc z północy i wywracając się z Zachodu. Wszyscy są uwięzieni. Ponad 300 więźniów w samym Jackson. Podobne aresztowania mają miejsce w innych miastach na południu. Przejażdżki kończą się dopiero wtedy, gdy publiczne oburzenie zmusza administrację Kennedy’ego do egzekwowania praw i orzeczeń zakazujących segregacji w handlu międzystanowym.

(Zauważ, że poniższa mapa pokazuje tylko niektóre z wielu przejazdów przejażdżki na wolności)


© Copyright
Webspinner: [email protected]
(Darowizna pracy)