Planetarium

This is the translation. The original web-page (oryginalna strona): http://www.rundetaarn.dk/en/the-observatory/ole-romer/the-planetarium/

Erling Poulsen                planetar    

Oryginalne planetarium (mechaniczny model układu słonecznego) w Round Tower zostało zbudowane przez Ole Rømera w Paryżu około 1675 roku. Po powrocie do Danii umieścił maszynę w obserwatorium i wykorzystano ją do celów edukacyjnych. Planetarium było poziome i mogło być przesuwane za pomocą rączki.

Podczas “wielkiego pożaru” w Kopenhadze w 1728 r. Planetarium zostało poważnie uszkodzone, ale zostało zrekonstruowane i zastąpione w obserwatorium w 1740 r. W 1822 r. Planetarium zostało umieszczone na spiralnym spacerze, gdzie jest dzisiaj. Aby zrobić miejsce dla planetarium obecnie pionowego, promienie orbit Jowisza i Saturna zostały zmniejszone o połowę. Po 1822 roku planetarium zostało wprawione w ruch za pomocą rączki na półkuli poniżej.

W 1929 r. Wymieniono dawną płytę tylną z 1822 r. I podłączono mechanizm zegarowy do przekładni planetarium. Dzisiaj planetarium pokazuje położenie planet w Układzie Słonecznym.

Ten typ maszyny powinien zostać wynaleziony w 1713 roku.
A może przez Greków.

planetaback

Przekładnia planetarium widziana z tyłu.

planetar1

Konserwator Rönne odnawiający planetarium.