Tundra

Wstęp: Słowo tundra pochodzi od fińskiego słowa na ziemi jałowej lub bezdrzewne. Tundra jest najprostszym BIOME pod względem składu gatunkowego i łańcuchów pokarmowych.

Roślinność: porosty, mchy, turzyce, wieloletnia forbs i zminiaturyzowanych krzewy, (często wrzosowiska, ale także brzozy i wierzby).

Growthforms: typowe są ziemia-przytulanie i inne formy ocieplające z zachowaniem w tym:

 • tussock formowania graminoids
 • maty lub rośliny poduszkowe, często zimozielonych członków rodziny wrzosowatych
 • rozety
 • karłowate krzewy, z których niektóre są liściastych w zwyczaju

Klimat: Warunki wysokiej szerokości geograficznej ET typu klimatu Koeppen, że wpływ na życie w tym biome m.in.

 • Bardzo krótki okres wegetacji (od 6 do 10 tygodni)
 • Długie, zimno, ciemne zimy (od 6 do 10 miesięcy przy średnich temperaturach miesięcznych poniżej 32°C i
  0°C)
 • Niskie opadów (mniej niż pięć cali/rok), w połączeniu z mocnymi, suszenie wiatru. Opad śniegu w rzeczywistości korzystne do roślin i zwierząt, jak to przedstawia warstwę izolacyjną na powierzchni gruntu.

Glebowych kontrole: Wieczna zmarzlina, a nie niskie temperatury per se, jest powszechnie uważana za co uniemożliwia wzrost drzewa. Ponadto aktywność zamrażania i rozmrażania, cienka warstwa aktywna i soliflukcja podczas cieplejszych miesiącach przyczynić się do kontroli na mocnych wzorów roślinnych i tworzą mozaikę mikrosiedlisk i zbiorowisk roślinnych.

Gleba: Nie prawda gleba jest rozwijany w tym biome powodu wyżej wymienionych czynników glebowych.

Fauna: Strategie ewoluowały, aby wytrzymać trudne warunki tundrze można podzielić między tymi gatunkami, które zamieszkują i te, które są wędrownych.

Wśród niewielkiej liczby ptaków (np Dillon) i ssaki (np Muskox Arctic zające, lis polarny, piżmo wołu) związków, które znajdują się przez cały rok na tundra Powszechnie uznaje:
morfologicznych cech takich jak

 • duże, zwarte ciała następujące zasady Bergmann i Allena
 • grubą warstwą izolacyjną piór lub sierści
 • owłosienie i upierzenie, że staje się biała w zimie, w lecie brązowy

Fizjologicznych, takich jak zdolność adaptacji do gromadzenia grube złogi tłuszczu w okresie krótkiego uprawy. Tłuszcz działa jako izolacja i jako magazyn energii do wykorzystania w okresie zimowym, gdy gatunki zwierząt pozostają aktywne.
Adaptacje ludności, takich jak cyklicznych wahań w wielkości populacji, być może najlepiej widać w lemming, małego gryzonia, który jest głównym roślinożerne w prostym łańcuchu pokarmowym w tundrze. Populacje drapieżników i populacje roślin reagować w rodzaju do szczytów i awarie populacji roślinożerne.

Gatunki wędrowne ptactwo wodne, takie jak ptactwo brzegowe i karibu dostosować do tundry, unikając najbardziej surowych warunkach zimowych. Każdego roku pod koniec sezonu krótki rosnącej one przenieść się na południe w kierunku lasów borealnych lub poza nią, ale powrót do tundry do rozmnażania.
Aperiodyczny emigracja z tundry jest wystawiany przez Sowa śnieżna w ciągu tych lat, że populacje Lemming rozbił. Te zimy zobaczyć ośnieżone irruptions sowa na południe aż Wirginii. Z pustych żołądków Większość sowy występują i nie przetrwać, aby powrócić do Arktyki.

Dystrybucja: W tundrze BIOME jest ograniczony do dużych szerokościach geograficznych półkuli północnej w pasie wokół Oceanu Arktycznego. Wielu jego gatunków, zarówno roślin i zwierząt, mają okołobiegunowych obszary dystrybucji.

W ramach tundry BIOME równoleżnikowe podział na strefy społeczności jest realizowany:

Wysoka Arctic Tundra: w zasadzie ogranicza się do wysp na Oceanie Arktycznym i charakteryzuje rozproszonych porostów i mchów na powierzchniach skalnych opieki i wieloletnich forbs rosnących w chronionych zakamarki między ostrym, rockowym lodem złamania gruzu.

Bliski Arctic Tundra: ogranicza się do zwykłego Arctic przybrzeżnych, gdzie poziom terenu, cienka warstwa aktywna, i zamrozić i rezultatu odwilży w wzorzystej ziemi lub skał wielokątów. Sortowanie cząstek według wyników aktywności zamrażania i rozmrażania na mokre środka do wielokątów o microhabitat sprzyjającego mchu Sphagnum i turzyc; i pierścień zewnętrzny, które są suche i zapewnia microhabitat korzystne forbs i niektórych karłowatych wrzosowisk.

Niska Arctic Tundra: większość tundrze leży na zboczach lepiej odsączone z większej głębokości niż do wiecznej zmarzliny napotkano na arktycznej równinie przybrzeżnej. Tu jest większa częstotliwość krzewów drzewiastych: wierzba, brzoza, i różnych członków jagodowych nośnych z rodziny wrzosowatych. Wraz strumienie wierzby i olchy może mieć 10 stóp wysokie. Na południowo-stoki needleleaf zimozielonych drzew (świerk i jodła) są opracowywane i stanowią najdalej na północ wysuniętymi rozszerzenia wielkiego borealne lasu na południu. (Takich obszarów, w których dwa biomy ułożona naprzemiennie są znane jako ekotonów).

Alpine Tundra

Wiele gatunków tundra można znaleźć na dużych wysokościach w górach północnej półkuli. Lifezone arctic-alpine wysokich wzniesień doświadcza innego klimatu, jeśli chodzi o długość dnia i pory roku, niż robi prawdziwą tundrę Arktyki. Jednak cienkie gleby i niskie temperatury stworzenie środowiska, które wiele drzew środkowy szerokości geograficznej nie może tolerować, a tym samym pozwoli gatunek tundra do inwazji i rozwijać.

W północno-wschodnim USA, w zakresie Prezydenckim Białych Gór, New Hampshire, treeline występuje przy około 4500 stóp npm. Zespół z Krummholz płaty zahamowanie balsam jod i czarnego świerku ukształtowane przez wiatr w drzewa flag, wyznacza dolne granice i rozciąga się na wysokości od około 4000 stóp, do tak wysokiego jak 5400 ft. Roślinności strefy Arctic ALPINE dominuje skarłowaceni wrzosowiska, w tym herbata Labrador, Laponia Rosebay, alpejskiego różanecznika alpejskiego, żurawiny, mącznicy lekarskiej i diaspensia. Wieloletnie forbs takie jak górskie sandwort znaleźć schronienie wśród skał Felsenmeer który charakteryzuje regiony szczytu. Ponadto do zakresu Prezydenckiego, w którym Nowa Anglii najwyższy szczyt Mt. Waszyngton (6288 ft npm) -jest położony, Mt. Katahdin w Maine (5,267 ft), Mt. Mansfield w stanie Vermont (4.393 ft) i Mt. Marcy w Nowym Jorku

Strefa arctic-alpine jest wyraźnie widoczne na mt. Washington, nh, gdzie stacja meteorologiczna na szczycie notuje jedne z najtrudniejszych warunkach na ziemi, w tym prędkości wiatru powyżej 200 mph. Zwykle spowite chmurami, góra top doświadcza średnio 44 słonecznych dni w roku.
Drzewa flaga krummholz
Płaty krummholz na mt. Waszyngton
Felsenmeer
 Cairns są blisko siebie w alpine gardens on chandlers ridge na mt washington prowadzić turystów przez gęstą mgłę. Mimo to, wspinacze powinni zdawać zawrócić jeśli warunki pogorszeniu. Niektóre 140 osób zmarło na górze z powodu wypadków lub narażenia. Wiele z tych zgonów nastąpiło w miesiącach letnich, kiedy alpiniści nagle doświadczyć temperaturach ujemnych i silne wiatry powyżej ściany czołowe z kilku cirques.
Karłowate krzewy, turzyc i porosty
        Mountain sandwort

W tropikach, klimat bardzo dużych wysokościach jest bardzo różny niż w Arktyce. Zamrażania i rozmrażania, zamiast następujący cykl sezonowy, następuje cykl dobowy. Również szczyty są odizolowane od tundry arktycznej. Często gatunki endemiczne pochodzące z tropikalnej flory lub fauny z Antarktyki tworzyć unikalne społeczności tropikalnych wysokich szczytach. Czytaj więcej pod Wiejskiego Stref.