Borealno Las (Tajga)

Wstęp: Borealne lasu lub tajga istnieje jako prawie ciągłym pasem drzew iglastych w całej Ameryce Północnej i Eurazji. Pokrywający dawniej glaciated oraz obszarów niejednolity zmarzliny na obu kontynentach, las jest mozaika sukcesyjnych i subclimax zbiorowisk roślinnych wrażliwych do zmieniających się warunków środowiska. Tajga jest rosyjska nazwa tego lasu, który obejmuje tak wiele z tego kraju. Jednak termin ten jest używany w Ameryce Północnej, jak również.

Klimat: Tajga odpowiada regionach subarktycznym i zimnego klimatu kontynentalnego (DFB, DFC, a DWD typu klimatu Koeppen’S). Długie, ostre zimy (do sześciu miesięcy, przy średnich temperaturach poniżej zera) i krótkiego lata (50 do 100 dni bez mrozu) są typowe, jak szeroki zakres temperatur między zimą i upadki wzloty lata. Na przykład, Wierchojańsk, Rosja, notuje skrajnych Fand minus 90° oraz 90° F. Średnia roczny opad wynosi od 15 do 20 cali, a niskie szybkości parowania, aby ten wilgotny klimat.

Roślinność: needleleaf, iglastych (nagonasiennej) Drzewa są dominującą rośliny biome tajga. Bardzo niewielu gatunków w czterech głównych rodzajów występują: świerk evergreen (Picea), jodła (Abies) i sosny (Pinus) i modrzew liściastych lub tamarack (Larix). W Ameryce Północnej, jeden lub dwa gatunki jodły i jeden lub dwa gatunki świerka są dominujące. W całej Skandynawii i zachodniej Rosji sosna jest częstym składnikiem tajdze.

Liściaste drzew i krzewów liściastych są członkami wczesnych stadiach sukcesyjnych zarówno sukcesji pierwotnej i wtórnej. Najczęściej są olcha (Alnus), brzoza (Betula) i osika (Populus).

Growthforms:  stożkowe lub w kształcie needleleaf iglica drzewa wspólne tajdze są przystosowane na zimno i suszy w fizjologicznym zimą sezonu krótkim winorośli:

 • Stożkowy kształt – promuje przelania śniegu i zapobiega utracie oddziałów.
 • Needleleaf – ciasnota zmniejsza powierzchnię, przez które woda może zostać utracone (jaw), zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy gruda zabezpiecza rośliny przed uzupełnianiem ich zaopatrzenia w wodę. Igły borealnym iglastych również grube powłoki woskowe, wodoodporna naskórka w której są zatopione szparki i zabezpieczone przed wyschnięciem wiatr.
 • Evergreen nawyk – retencja pozwala liści rośliny do fotosyntezy, jak tylko temperatury pozwalają na wiosnę, zamiast tracić czas w krótkim okresie wegetacji jedynie rosnącej liście. [Uwaga: liściaste modrzew dominują w obszarach underlain o prawie ciągłym zmarzliny i mającą atmosferę nawet zbyt sucha i zimno woskowych igieł świerka i jodły].
 • Ciemny kolor – ciemny zielony świerka i jodły liści igieł pomaga absorbować maksymalne ciepło od słońca i rozpocząć proces fotosyntezy, jak najszybciej.

Podłoże:  bielicowanie następuje w wyniku roztworze kwasu wytworzonego w glebie needleleaf drzew. Głównym celu gleby związane z Taiga spodosol.

Subclimaxes:  warunki edaficzne powodują niekiedy rozległych, uporczywe plamy roślinności innej niż świerka i jodły:

 • Torfowisk (muskeg) występują w słabo odprowadzana lodowaty depresji. Sphagnum mech tworzy gąbczastą matę nad zalanych wodą. Rosnące na tej maty są gatunki tundrze, takich jak wełnianki i krzewów z rodziny wrzosowatych. Czarny świerk i modrzew pierścień krawędzi.
 • Sosnowe lasy, w Ameryce Północnej dominuje sosna jack (Pinus banksiana), występują na piaszczystych SANDR i byłych terenach wydmowych. Są niskie wartości odżywcze, droughty substraty nie są tolerowane przez świerka i jodły.
 • Lasy modrzewiowe zastrzeżenia cienką, nasiąknięta podłoża w obszarze poziomu underlain z zmarzliny. Te lasy są otwarte z understories krzewów, mchów i porostów. W Alaska stoiska Larix larichina zlokalizowane są zjawiska, ale w Syberii wschód od rzeki Yenesei skrajna continentality i prawie ciągłego zmarzliny prowadzi do rozległych obszarach zdominowanych przez Larix dihurica.

Fauna: futerkowe drapieżniki jak ryś (Felis lynx) i różnych członków rodziny łasica (np rosomak, Fisher, sosna Martin, norki, gronostaje i Sable) są chyba najbardziej charakterystyczny dla lasów borealnych właściwego. Ssacze roślinożerne, na których żerują obejmują zaśnieżonym lub różną zające, czerwony wiewiórki lemingów i norniki.

Duże roślinożerne są ściślej związane z etapów sukcesyjnych tam, gdzie jest bardziej pożywne przeglądaj dostępne i obejmują łosia lub Wapiti (Cervus elaphus, znane jako jelenie w Europie) i łosia (Alces alces, znane jako łosia w Europie). Bóbr (Castor canadensis), na których oparto na początku północnoamerykański handel futrami, jest również stworzenie pierwszych wspólnot sukcesyjnych, rzeczywiście jej tamy wzdłuż strumieni stworzenie takich siedlisk.

Wśród ptaków, owadów zjadacze lubią Warblers drewna są wędrowny i pozostawić po sezonie lęgowym. Zjadacze nasion (np zięby i wróble) i wszystkożerne (np Ravens) wydają się być mieszkańcy cały rok. Podczas ubogich lat stożek, normalni mieszkańcy lubią grubodziób wieczór, czyż sosnowy i czerwonego Crossbill opuścić tajgi w zimie i może być postrzegane w karmniki tutaj w Wirginii.

Wzorce dystrybucji w borealnych lasów biome: borealne lasu ogranicza się do półkuli północnej. Jest circumpolar w dystrybucji, jak wiele gatunków, które zawierają to i jeszcze więcej rodzajów. Generalnie, rośliny mają różne gatunki reprezentowane w Ameryce Północnej i Eurazji; ssaki obu kontynentach bywają conspecific.

Istnieją strefy równoleżnikowe w lesie. Bieganie z północy na południe, znajduje

 • Tundra/tajga Ecotone
 • Otwarta bór (sekcja najbardziej prawidłowo nazywa tajga)
  charakterystyczna zamkniętych baldachim needleleaf evergreen borealnych lasów; i
 • Mieszany needleleaf liściaste zimozielone-las liściasty, Ecotone z umiarkowanej Broadleaf las liściasty. W Stanach Zjednoczonych, to południowa Ecotone jest zdominowany przez białej sosny (Pinus strobus), klon cukrowy (Acer saccharum) i American buka (Fagus americanus).

Alpine wyrażenia tego biome:  w strefach Wiejskiego Merriam, tym Hudsonian i kanadyjskie linie odpowiadają borealne lasu

W Ameryce Północnej, kilka wariantów borealnych lasów występuje w górach na zachodzie:

 • W Pacific Northwest, co sprowadza się do umiarkowanego lasów tropikalnych jest zdominowana przez gatunki needleleaf takich jak daglezja, zachodniej cykuty i innych gigantów. Ten typ lasu jest ośrodkiem głównych kontrowersji dotyczących działań związanych z drewnem w starych lasach wzrostu.
  Na zawietrznej (zachodnia) zboczach Sierra Nevada na wysokości pomiędzy 4000 a 8000 stóp, wysokie zachodnie iglaki są połączone przez wspaniałego giganta Sequoia (Sequoia gigantea). Preparat o nazwie General Sherman ma ponad 3800 lat, 272 stóp wysokości i ma średnicę 37 stóp. Kongeneru tego sekwoja, Redwood (S. sempervirens) rośnie wzdłuż północnego wybrzeża Kalifornii. Ich najbliższy krewny jest o świcie Redwood, liściaste iglaste z rodzaju Metasequoia z Chin.
 • W Górach Skalistych, gdzie ogień jest ważnym elementem środowiska, sosny lodgepole (sosna wydmowa) stanowią prawie czyste, pojedyncze wieku stoiska. Wielki pożar w Parku Narodowym Yellowstone wykazał po raz kolejny włączenia tego gatunku i jego ekosystemu z powtarzających się oparzenia.
 • Wzdłuż Appalachów we wschodniej Ameryce Północnej borealne lasu wschodniej Kanadzie, zdominowany przez czerwony świerk (świerk czerwony) i jodły balsam (jodła balsamiczna), rozciąga się na południe, z niewielkimi zmianami w składzie gatunkowym aż do Wirginii. Południowa granica balsam jodła występuje w Shenandoah National Park; południe do Wielkich Smokies, na pojedyncze szczyty, znajduje Fraser jodła (A. fraseri)